כל מה שרציתם לדעת על הפקת טיול בר מצווה

ביהדות אחד מימי ההולדת החשובים ביותר שהילדים שלנו מגיעים אליהם זה יום הולדת 13 עבור בנים ואילו עבור בנות המספר הוא 12. לכן, אם השנה גם הבן שלכם יגיע לגיל הזה אתם בוודאי מתרגשים וחושבים איך לעשות לו מסיבה ואיזה סוג של חגיגה תוכל להתאים לו. האם אתם רוצים לעשות לו אירוע שיכלול עליה לתורה? והאם אחר כך תרצו לעשות לו מסיבה שאליה תזמינו את כל המשפחה ואת החברים הכי טובים של הילד? יש משפחות שמשקיעות עשרות אלפי שקלים בחגיגה הזאת כך שבהחלט אפשר להבין אתכם אם גם אתם רוצים לעשות אירוע בלתי נשכח. נשאלת השאלה איזו עוד מתנה יפה תוכלו לתת לילד, כי אומנם האירוע בשבילו והוא מרכז העניינים, אך האירוע זו גם חגיגה להורים. לכן, אם גם אתם מרגישים מבולבלים ולא יודעים מה לקנות לנער ואיך לשמח אותו, כדאי שתחשבו על האופציה המיוחדת של טיול בר מצווה. טיול בר מצווה לאירופה, לאמריקה או לכל יעד אחר יכול להעשיר את הילד מאוד וגם לפתוח אותו ללא מעט רעיונות חדשים. לכן אנחנו מציעים לכם להתחיל לתכנן כבר עכשיו את הדברים, כי למה שתפיקו את האירוע ברגע האחרון?

האם עדיף לצאת במסגרת של טיול מאורגן או לא?

האמת היא שכאשר מדברים על טיול בר מצווה ניתן לראות שיש גם מי שיבחרו באופציה של טיול בר מצווה מאורגן. זה לא משנה אם אתם חושבים היום על טיול בר מצווה מאורגן או על טיול בת מצווה מאורגן לילדה, כי בכל מקרה אתם צריכים לראות האם זו אפשרות שיכולה להתאים לכם. נתחיל בכך שיש יתרונות מאוד ברורים לטיולים המאורגנים, כמו העובדה שאתם בעצמכם לא צריכים לחשוב על כל הפרטים. כלומר, אתם רק בוחרים את חברת הטיולים שאיתה תרצו לצאת לטיול כזה, מזמינים מקומות ומשלמים. בכך מסתיימת כל האחריות שלכם לעניין שכן כל מה שטוב בטיול מאורגן זו העובדה שמישהו אחר עושה עבורכם את כל העובדה. יתרה מכך, אם ברור לכם שהבן שלכם היה שמח לנסוע איתכם לחו”ל אך הוא גם היה מתרגש מאוד לחלוק את החוויה הזאת עם החברים הכי טובים שלו, הרי שגם אז טיול מאורגן זו אפשרות נחמדה. לא אחת קורה שכמה חברים טובים מאותה הכיתה מתארגנים ביחד, בוחרים את הטיול הרצוי להם ויוצאים כולם, בליווי ההורים לטיול המיוחד. מצד שני, כמובן שלא עבור כולם האופציה של טיול בר מצווה בצורה מאורגנת יכולה להתאים כי יש גם לא מעט מגבלות לטיול המאורגן. בטיול מאורגן אתם לא יכולים לבחור את המרכיב האנושי ואת חברי הקבוצה ויתרה מכך, החופש שלכם מאוד מוגבל. יש לו”ז מאוד ברור, קובעים בשבילכם הכול ויש לא מעט אנשים שלא יוכלו לסבול את המחשבה הזאת.

מתי הכי כדאי לנסוע?

זו עוד שאלה שחשוב לתת עליה את הדעת, כי לא תמיד הנסיעה תהיה בדיוק ביום ההולדת ה13 של הילד. כלומר, יש מקרים שבהם הנסיעה תהיה קצת לפני יום ההולדת או קצת אחרי, והכול בהתאם לכמה גורמים שונים. ראשית, יש להתאים את עונת הנסיעה ליעד כי יש מקומות שבהם עדיף לבקר בחורף ואילו במקומות אחרים עדיף דווקא לבקר בקיץ או באביב. שנית, יש גם משמעות לשאלת המחיר כי יש כמובן עונות שבהן המחירים יהיו גבוהים יותר, בין אם מדובר על המחירים של הטיסות ובין אם מדובר על המחירים של המלונות. לכן חשוב שתיקחו בחשבון את כל הפרטים האלה כי אומנם בוודאי תרצו לשמח את הנער, אך זה צריך להסתדר גם עם העבודה שלכם ועם כל שאר הפרטים של חיי היום יום. יש לקחת בחשבון, בין היתר, גם את העובדה שאתם בוודאי לא רוצים שהבן שלכם יפסיד ימי לימודים רבים כך שבהחלט יכול להיות שהזמן המושלם לנסוע זה דווקא החופש הגדול או כל חופשה אחרת.

את מי מבני המשפחה לוקחים?

הדילמה הבאה שכל ההורים צריכים להתייחס אליהם כשהם חושבים על טיול בר מצווה זו השאלה את מי מבני המשפחה לוקחים, בהנחה שאתם לא בוחרים באופציה של הטיול המאורגן. כלומר, האם אתם באמת מאמינים שכיוון שמדובר על טיול בר המצווה של הילד, הבת שלכם לא מוזמנת? או שאולי אתם רוצים לנצל את ההזדמנות הזאת ואת הטיול הקרוב לחגיגה שכל המשפחה שלכם חוגגת ביחד? זה יכול להיות טיול גיבוש מאוד מהנה לכל המשפחה, כך שבהחלט כדאי יהיה לשקול להזמין כבר גם את האחים של הילד שחוגג 13. בנוסף, יש משפחות שבהן ההורים בכלל מחליטים לא לצאת עם הנער לטיול בר מצווה אלא לתת את המשימה הזאת לסבא ולסבתא. יש בכך היגיון, שכן זו יכולה להיות הזדמנות נהדרת לבלות ביחד – רק הסבא והסבתא עם הנכס האהוב והגדול שלהם. לכן, אם זה יכול להסתדר לכם גם מאוד בחינות, בהחלט כדאי יהיה לדבר על הדברים עם ההורים של אחד מכם עוד היום. כך תוכלו להיות בטוחים שכולם ייצאו מרוצים ואין ספק שהטיול הקרוב יהיה חוויה בלתי נשכחת עבור כל מי שייצא אליו.

איך בוחרים את היעד?

אין ספק שאחד מהדברים הכי חשובים שצריך לשים לב אליהם כשרוצים לתכנן טיול בר מצווה זו השאלה לאיפה נוסעים. יש אומנם נערים שיודעים כבר מגיל צעיר שהחלום שלהם הוא בסך הכול לנסוע לספרד, בין אם זה לברצלונה ובין אם זה למדריד, וכחלק מהטיול לראות גם משחק כדורגל של ליגה מתקדמת שכזו. מצד שני, יש גם נערים שכאשר הם חושבים על טיול בר מצווה האופציה העיקרית שעולה בראשם היא האפשרות של נסיעה לספארי כי הם אוהבים חיות ורוצים להיות בקרבתם. עם זאת, יש גם נערים שהיו שמחים שייקחו אותם לטיול בר מצווה אך אין להם יעד מיוחד שאליו הם היו רוצים לנסוע. מה שבטוח זה שבכל אחת מהאופציות האלה, אתם, ההורים, צריכים להביע דעה ולהמליץ. כמובן שנסיעה עם כל המשפחה לספרד תהיה תעלה סכום אחר לגמרי מאשר נסיעה של שבועיים לספארי ואין ספק שגם העלויות הן שיקול שעבור רבים מאיתנו יש לו משמעות. לכן כדאי לכם לדבר עם הילדים, להבין במה דברים אמורים ולראות האם יש יעדים מסוימים שיכולים להיות מוצלחים יותר מאחרים.

התאמת היעד לגיל הילדים

בין אם אתם נוסעים לטיול הזה רק עם הילד שלכם שחוגגת 13 ובין אם גם אחותו הקטנה תגיע לחגיגה, יש להתייחס לגיל הילדים. כלומר, האם אתם באמת מאמינים שרוב הנערים הצעירים הללו יכולים, בגיל 13, להתלהב מהמוזיאונים הכי עמוסים שיש בבירות האירופאית השונות כמו פריז או רומא? או שאולי הילדים ישמחו יותר אם הטיול יכלול גם פארק שעשועים מיוחד אחד כמו יורודיסני וכל מיני הפתעות מהסוג הזה? אומנם זה נכון שהטיול זו גם הזדמנות נפלאה לחנך את הילדים שלכם ולחשוף אותם לכל מיני עולמות שהם לא הכירו עד היום, אך חשוב לעשות את הדברים הללו בצורה מוגבלת שתתאים לגיל. אין טעם לתכנן את הטיול הכי עמוס שיש ואז לגלות שהילדים לא באמת מרוצים, כ אחרי הכול, החוויה צריכה להיות מהנה וטובה גם עבורם ולא רק עבורכם, המבוגרים.

האם כדאי לשלב גם לינה בשטח?

יש משפחות שעבורן הבילוי האולטימטיבי הוא לשכור קרוואן ולנסוע בין כפרים יפים באירופה או ביעדים אחרים. לכן ברור מדוע כאשר חושבים על טיול בר מצווה חושבים, בין היתר, גם על האופציה הזאת, בין אם היא כוללת את היער השחור או כל מקום אחר שאליו תוכלו לנסוע. אין ספק שטיול כזה יכול להיות מהנה מאוד רק שהוא שונה מאוד מהאפשרות של טיול בר מצווה מאורגן. כלומר, באפשרות של השכרת קרוואן או קמפינג בכל מיני מקומות מורשים לכך מי שצריך לתכנן את הכול זה אתם. התכנון צריך לכלול במקרים כאלה לא רק את כרטיסי הטיסה ואת בחירת היעד אלא גם את השאלה מה עושים בכל יום, לאן נוסעים ואפילו מה אוכלים. לכן ברור מדוע זו לא אופציה שיכולה להתאים לכל ההורים אלא רק לחלק מאיתנו ואם אתם הרפתקנים, קחו את האפשרות הזאת בחשבון.

תכננו מראש את התקציב

קשה מאוד לדבר על טיול בר מצווה ולא להזכיר את נושא המחיר, כי כולנו יודעים שהטיול הזה לא יהיה זול. זה לא באמת משנה האם אתם רוצים לקחת את הילדים בסופו של דבר לארצות הברית, לאירופה או לכל יער אחר, כי בכל מקרה אתם צריכים גם להתכונן לעניין הזה מבחינת העלויות. ההוצאות הגדולות בטיולים כאלה הן, לפני הכול, כרטיסי הטיסה, אך לא בכך די. צריך גם לשלם על בתי המלון ואפילו על האוכל בכל יום, וכיוון שמדובר על טיול יחסית ארוך, העלויות יהיו בהתאם. לכן, אפילו אם אתם נמצאים כשנה-כשנה וחצי לפני בר המצווה, זה בהחלט לא מוקדם מידי להתחיל לחשוב על הטיול הגדול הזה. כלומר, אם אתם לא רוצים להכביד על חשבון הבנק שלכם בבת אחת, תוכלו להתחיל חיסכון קטן לחגיגה הזאת כבר עכשיו וכך תוכלו לבלות במסגרת טיול בר מצווה מבלי שבכלל יהיה עליכם למשוך כסף מהבנק. כמובן שלכל משפחה יש התנהלות כלכלית אחרת אך אם חשוב לכם לא להרגיש את כובד העלויות של בר המצווה, עדיף שתתחילו לחשוב על הדברים עוד היום ולראות כמה אתם מוכנים להשקיע בעניין. בנוסף לכך, הרבה הורים מעידים על כך שהם החליטו מראש מה יהיה התקציב שהם יקדישו לטיול הזה ובהתאם לכך הם בנו את כל הפרטים של הטיול. זו יכולה להיות טקטיקה טובה עבור רבים מאיתנו כי בצורה כזאת יהיו גם יעדים שירדו מהפרק מראש בגלל המחיר.

האם שווה להזמין טיסות ומלונות מראש?

בבואנו לראות כמה באמת עולה טיול בר מצווה, אנחנו רואים שלא אחת המחירים באמת יכולים להיות מופקעים. לכן עולה השאלה האם לא כדאי לא רק לתכנן את הטיול מראש אלא גם להזמין את כל הכרטיסים כמה שיותר זמן לפני מועד הנסיעה. יש כמובן הבדל במחירים של הטיסות אם קונים אותן ברגע האחרון או שמזמינים אותן כמה חודשים טובים מראש וגם כאן התכנון המוקדם עדיף. זה נכון לא רק לגבי הטיסות עצמן והעלויות שלהן אלא גם לגבי העלויות של החדרים בבתי המלון השונים ויש לקחת זאת בחשבון. כפי שראינו, לתכנן טיול בר מצווה זה לא עניין פשוט אך אתם תראו שהבן שלכם בוודאי יתרגש מכך ויודה לכם מאוד על החוויה הזאת.

שום דבר לא נמצא!