איזו דרשה לבר מצווה כדי שהילד יקריא?

דרשה לבר מצווה

יש הרבה אירועים מרגשים בכל משפחה ובהחלט אפשר להבין מדוע גם אתם רוצים לעשות הכול כדי שבר המצווה שאתם עושים לילד תצא כמה שיותר יפה. זה לא משנה אם מדובר על הבן הבכור שלכם או על הבן צעיר, כי מה שבטוח זה שכל בר מצווה צריכה לקבל את מלוא תשומת הלב. האמת היא שבימינו גם בת מצווה ב- מועדונים לבת מצווה זה עניין מכובד פי כמה לעומת מה שהיה נהוג בעבר ולכן, אם אתם יכולים להשקיע לא מעט ביצרית האירוע הכי יפה שאפשר, זה כדאי. אם ננסה לראות מהם המוטיבים העיקריים שניתן למצוא היום בבר מצווה ובבת מצווה, אנחנו נראה שבדרך כלל יש את הנושא של בחירת המקום לאירוע, בחירת המוזיקה ובחירת שירותי הקייטרינג הכי טובים שיש. בנוסף לכך, כאשר מדברים על אירוע כמו בר מצווה או בת מצווה יש גם מקום לשאלה איך הנער או הנערה יכנסו לאירוע, כי אי אפשר לעשות כניסה “רגילה”. אם כל זה לא מספיק, יש עוד דבר חשוב שעליו אתם חייבים לתת את הדעת והוא: הדרשה של הנער. אי אפשר לעשות אירוע כזה בלי דרשה לבר מצווה, ממש כפי שאי אפשר לעשות אירוע בלי דרשה לבת מצווה דתית. לכן אנחנו מציעים לכם לתת מקום לעניין הזה, כי עבור נערים רבים זו הפעם הראשונה שבה הם יעמדו מול כל כך הרבה קהל ויישאו דברים. לכן יש מקום להתייחס לכל הפרטים הגדולים והקטנים כי המטר היא כמובן שהכול יהיה מושלם.

האם כדי לעזור לילד בהכנת הדרשה?

הורים רבים מתלבטים לגבי הסוגיה הזאת. מצד אחד, האם בר המצווה זה הרגע הגדול שבו הנער הופך מילד לנער בוגר גם כאשר חיפש הנער כיפות לבר מצווה, זה טבעי שנרצה שהוא יתמודד לבד עם המשימה של הכנת הדרשה. מצד שני, כיוון שמדובר על עניין כל כך משמעותי ומרגש, לא כל הילדים ידעו איך לגשת אליו. בנוסף לכך, חשוב להבין שכאשר מדברים על דרשה לבר מצווה או על דרשה לבת מצווה, יש משמעות לא רק למילים הכתובות אלא גם לאופן שבו אומרים אותן ואפילו לאופן שבו עומדים מול הקהל. אומנם זה נכון שזו לא חייבת להיות הופעה לכל דבר, אך אם אפשר ליצור רושם קצת יותר טוב על האורחים וכך גם הילד יכול להרגיש טוב יותר עם עצמו, זה כמובן כדאי. לכן אין תשובה אחת נכונה לשאלה האם כדאי לעזור לילד להכין דרשה לבר מצווה או לא וכל מקרה כדאי לבדוק לגופו.

האם כדאי להוריד דרשה מהאינטרנט?

בשנים האחרונות, ממש כפי שאנחנו מזמינים כרטיסי טיסה זולים לכל יעד בעולם דרך האינטרנט וגם מסעדות לאירועים, אנחנו יכולים לראות גם הורים וילדים שבוחרים להוריד דרשה לבר מצווה מהרשת. יש לכך הרבה יתרונות, כמו העובדה שלא צריך “לשבור את הראש” או לחפש את המילים הכי יפות ומרגשות. מצד שני, הרבה פעמים בדרשה שמורידים מהרשת אין הרבה פרטים אישיים ולכן היא לא מספיק נוגעת. לכן, גם על השאלה האם באמת כדאי יהיה להוריד את הדרשה מהרשת או לא אין תשובה אחת נכונה. כדאי לבדוק את הפרטים לעומק ובעיקר, אם אתם יכולים לקרוא מספר דרשות שונות וכך לקבל את ההחלטה הנכונה, זה כמובן עדיף. חשוב להבין, הדרשה צריכה לכלול גם משהו מיוחד ולא רק את התודות הרגילות לכל המשפחה ול”הוריי שהביאונו עד הלום”. יש עוד כמה דברים שאפשר להכניס לדרשה הזאת ובהחלט אפשר לנצל את המעמד הזה גם כדי להעביר מסר כלשהו לכל האורחים שיושבים ומקשיבים.

איזה עוד מסרים כדאי לשלב בדרשה?

האמת היא שאין תשובה אחת נכונה לשאלה הזאת כי זה מאוד תלוי בנער שעומד ומקריא. אם, לדוגמא, הבן שלכם הוא ספורטאי מצטיין והאם הוא מאמין בכך שספורט זה דרך חיים, מדוע לא לנצל את הדרשה שלו לבר המצווה כדי לדבר גם על העניין הזה וכדי להעביר את המסר הזה לקהל? זה לא שעכשיו הבן שלכם צריך לעמוד ולהרצות על חשיבות הספורט בחיינו, אבל אם אפשר להזכיר את הנושא הזה במשפט או שניים, זו בהחלט יכולה להיות הזדמנות טובה. זה לא משנה מה הוא אותו נושא שמדבר אל הבן שלכם ושמרגיש יותר קרוב אליו כי בכל מקרה להכניס משהו אישי כזה בדרשה זו הדרך להפוך אותה לעוד יותר ייחודית ושונה.

האם המקוריות של הדרשה חשובה?

לא מעט הורים משקיעים כל כך הרבה בכל הפרטים של בר המצווה של הילד, עד כי ברור שהם רוצים שהכול יצליח ושהכול יהיה גם כמה שיותר מקורי. לכן ברור מדוע גם אתם תוהים לגבי שאלת המקוריות של הדרשה ובהחלט שווה לחשוב על הדברים האלה. אם תשימו את עצמכם בנעלי האורחים שלכם, אתם תראו שכנראה האורחים שמעו בשנה האחרונה כבר לא מעט דרשות שונות, בין אם מדובר על דרשות לבר מצווה ובין אם מדובר על דרשות לבת מצווה. לכן, אם אפשר להנעים עבורם את הזמן הזה ולהקריא משהו קצת יותר מקורי, שונה וכזה שגם יגרום להם לחשוב, אין ספק שכדאי יהיה לקחת זאת בחשבון. מצד שני, לא הכול חייב להיות מקורי כדי שהוא גם יעורר רגשות ולכן, אם אתם צריכים לבחור בין משהו רגשי ונעים ובין משהו מקורי, בסופו של דבר הרגשי בדרך כלל ינצח.

האם בדרשה צריך להיות גם אלמנט מצחיק?

זו עוד שאלה שלא פשוט לענות עליה וכמובן שזה תלוי בבן שלכם שיעמוד אח”כ ויקריא את הדרשה מול הקהל. אומנם כאשר מדברים על דרשה לבר מצווה כולנו חושבים על אותו נאום רציני של ילד שהופך בן יום לנער, אך מצד שני, אם הבן שלכם הוא טיפוס שאוהב לעשות את הדברים בצחוק ועם הרבה הומור, מה פתאום שתימנעו את זה ממנו? אם יש משהו שחשוב להקפיד עליו בדרשה, זה שהילד ירגיש כמה שיותר מחובר אליה כי בסופו של דבר זה יבוא לידי ביטוי. משמעות הדברים היא שאם אתם רוצים שהחגיגה תהיה מוצלחת ואם אתם רוצים שהאורחים באמת יאזינו למה שיש לילד להגיד, הוא צריך לבחור את המילים שהוא מקריא. אומנם הוא לא חייב לעשות הופעת סטנד-אפ מול האורחים, אך אם אפשר לשלב בכל הדרשה הרצינית הזאת גם כמה צחוקים וכמה רגעים של בידור, זה בהחלט יכול להוסיף.

אזכורים מהתנ”ך בדרשה

הרבה ילדים מגיעים ממשפחות דתיות ואפילו כאשר מדובר על משפחה חילונית, אין ספק שסביב בר המצווה יש התקרבות כלשהי לדת. נער חילוני פוגש בפעם הראשונה רב, עולה לתורה ומניח תפילין, מה שגם מעלה את השאלה האם לא כדאי יהיה לשלב מספר אזכורים ומשפטים מהתנ”ך בדרשה של הנער. זה נשמע לכם מוכר וגם אתם חושבים על האפשרות הזאת? זה נראה לכם כמו משהו חשוב? אם כך, כדאי שתעלו זאת בפני הבן שלכם בתור אופציה. אנחנו חוזרים ומזכירים לכם: את אותה דרשה לבר מצווה הבן שלכם יקריא והוא זה שצריך להרגיש כמה שיותר בנוח עם המילים. לכן, אם אתם רואים את החשיבות של אזכורים מהתנ”ך אך הבן שלכם פחות מתחבר לזה, המשימה שלכם היא לגרום לו להבין את החשיבות של הדברים. זה נכון, אגב, גם אם חשוב לכם שבדרשה יוזכרו הסבא והסבתא שכבר הלכו לעולמם או אולי דוד שנפל בקרב. השאלה האם אפשר לשלב בדרשה אלמנטים של שמחה, עצב, מודרניות ושכול זו שאלה מאוד מורכבת ואין ספק שבסופו של דבר מה שיקבע אלה הן כמובן הפרופורציות. לכן ברוב המקרים השיטה הכי טובה תהיה לתת לנער לכתוב את הדרשה שמוצאת חן בעיניו ובסופו של דבר רק ללטש איתו את הדברים.

האם כדאי לעשות חזרות בהקראת הדרשה?

זו שאלה שהתשובה עליה היא חד משמעית כן. אומנם הרבה פעמים כאשר הילד מגיע לסלון ומתחיל להקריא את הדרשה זה נראה לנו מצחיק ולא קשור ובמקרים אחרים זה מעורר במשפחה מתח, אך מצד שני, זו הדרך הכי טובה להגיע לשלמות. אומנם זה נכון שהבן שלכם לא חייב לתת את הופעת חייו כשהוא מקריא את הדרשה, אך אם אפשר לעזור לו בכמה טיפים שונים שימנעו מהקול שלו לרעוד או שיעזרו לו להחזיק את הדף בלי שהוא מתרגש מידי ובלי שהיד שלו רועדת, זה עדיף. נסו לשים את עצמכם במקומו של הילד המתוק שעומד מולכם, כולו נרגש ומקריא את הדרשה שהוא עבד עליה לא מעט בחדרו! אין משהו מרגש יותר ולכן חשוב שאפילו אם הוא עושה טעויות או אפילו אם יש לכם הערות, תעירו לו בעדינות. המטרה שלכם היא לחזק אותו ולנסוך בו ביטחון ולכן יש לעשות את הדברים במודעות לכל אורך הדרך.

האם כדאי להקליט את הדרשה?

במידה ואתם רואים שעשיתם לא מעט חזרות עם הילד והדברים לא משתפרים ובמידה ואתם רואים שהוא נרגש ונלחץ מידי מזה, אין סיבה לכעוס. הרבה מאוד אנשים, אפילו מבוגרים, נלחצים כשהם צריכים לעמוד מול קהל גדול ולדבר והאמת היא, שזה קורה גם למנהלים חשובים. לכן, במקום להתרגז או להרגיש שאתם מאוכזבים מהילד שלכם, תציעו לו פתרון קסמים: אפשר להקריא את הדרשה בבית ואז פשוט להקרין אותה באירוע! זה לא יגרום לדרשה להיראות פחות מכובדת ואין ספק שגם כך האורחים יקשיבו בתשומת לב יתרה כך שאין סיבה לחשוש. הילד יכול ללבוש את בגדי האירוע היפים שקניתם לו, לעמוד במקום מכובד בבית ופשוט להקריא את הדברים שלו. בצורה כזאת, ברגע האמת באירוע הוא יוכל לשבת חבוק איתכם, ההורים, ולהיות הרבה יותר נינוח ומוגן. בימינו הטכנולוגיה מאפשרת לנו לעקוף את כל הרגעים המביכים האלה הרבה יותר בקלות מאשר בעבר, אז למה לא לנצל זאת? תנו לבן שלכם את העזרה שלה הוא זקוק ותראו שהוא ייצא מרוצה!

האם כדאי להזמין דרשה לבר מצווה מאיש מקצוע?

עוד פתרון שהרבה פעמים הורים חושבים עליו, זה להזמין שירות מקצועי של כתיבת דרשה לבר מצווה. אומנם זה נכון שזה לא יכול להתאים לכל אחד, אך ממש כפי שיש מומחים שיוכלו לכתוב עבורנו את קורות החיים שלנו ולאגד הכול לספר, כך יש גם מומחים שיוכלו לכתוב עבור הנער דרשה לבר מצווה. כדאי לקחת בחשבון את האפשרות הזאת אם כבר לא נשאר לכם זמן או שאתם מרגישים שגם אתם וגם הילד לא מצליחים לעמוד במשימה הזאת. מה שבטוח זה שכדאי להשקיע מחשבה בדרשה של הנער לאירוע כי זה חלק חשוב מכל החגיגה.

דילוג לתוכן